Rodokmenová, chovná a plemenná hodnota psů s PP


Víte, co si pod těmito pojmy představit? A čím se jednotlivé ukazatele liší?

 

Rodokmenová hodnota – vyjadřuje hodnotu předků psa, kteří jsou uvedeni v PP, tedy výsledky výstav, zkoušek, popř. zdravotních vyšetření.

 

Chovná hodnota – udává hodnotu psa při jeho zařazení do chovu. Je dána hodnocením jeho exteriéru na výstavách, např. u loveckých plemen výkonu na zkouškách a samozřejmě se zohledňují i zdravotní vyšetření, která se u daného plemene provádí. I když je chovná hodnota důležitá, nesmí být přeceňována. Mnoho psů totiž splní jen základní podmínky pro zařazení do chovu, protože pro jejich majitele není účast na výstavách či zkouškách podstatná. Přesto se může jednat o kvalitní chovné jedince.

 

Plemenná hodnota – je schopnost jedince předávat vzhledové a povahové vlastnosti. Jedná se o velmi důležitý ukazatel. Její stanovení je dlouhodobý proces, je dána kvalitou potomstva z různých spojení. Čím více vrhů s různými jedinci lze po chovném zvířeti zhodnotit, tím lepší je představa o potomstvu.

 

Zdroj: MVDr. Jana Kočová. Výmarský ohař, historie - chov – výcvik, Mladá fronta, 2016


Vanda Ročková
Aktualizováno: 18.4.2017 17:13:10
Napsáno: 18.4.2017 15:29:50

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz