Soužití psa a kočky


Pokud chcete chovat doma pejska i kočičku, nejjednodušší je pořízení štěněte i kotěte ve stejnou dobu, mláďata k sobě najdou cestu nejrychleji. Ale ani u dospělců to nebývá velký problém. Snáze si zvykne většinou starší pes na kotě než starší kočka na štěně, ale ani tam nebývají nepřekonatelné problémy obvyklé.

Při seznamovaní psa a nového kotěte nechte nejprve se kotě v klidu u vás zabydlet, do pelíšku mu dejte dečku nebo kus hadru, který pak vyměníte navzájem kotěti a psovi v jejich pelíšcích, aby si na svůj pach zvykli, kotěti zařiďte úkryty, kam může utéci, nejbezpečněji se asi bude cítit ve výškách, proto může posloužit i vysoké škrabátko určitě bude však nejprve zalézat též pod nábytek. Pokud se tak stane na dlouho, dejte mu tam k dispozici toaletní misku, ale ne krmení, aby mělo důvod vylézt.
Asi po dvou dnech, kdy se kotě cítí u vás již bezpečně a nechá se od vás mazlit a hladit, vezměte psa do pokoje, kde je kočka, nejlépe na vodítku. Kočka se patrně někam schová a bude syčet. Nenechte pejska, aby ji honil, pokud se oba chovají pokojně a přiblíží se k sobě, můžete situaci ještě usnadnit tím, že si nasliníte ruku a př
ejedete s ní po kočce, aby měla váš pach  pes ji lépe přijal.

Při blízkém seznamování kočky a psa se nějakému sekanci ze strany kočky asi nevyhneme, proto kočce dobře ostříháme drápky, ale pozor, abychom jí nestříhli až do krve, je nutné sledovat, kde má kočka ve drápku nerv a stříhat nad ním. Pro tyto účely postačí dobře i kleštičky na nehty.

Pokud už u nás doma kraluje kočka a vybíráme k ní dospělého psa, třeba z útulku, většinou se setkáme s tím, že zaměstnanci u nalezeného psa nejsou schopni posoudit, jak se bude ke kočkám chovat, protože neměli příležitost to někde vyzkoušet. V žádném případě se nenechte zlákat líbivým zevnějškem psa, ale vybírejte podle jeho temperamentu. Vynechejte pokud možno plemena lovecká a saňové psy a teriéry. Vyberte si velmi klidného, poslušného psa, u kterého je naděje, že kočku ponechá v klidu.

Při seznamování nenutíme kočku do násilného sblížení, bude se schovávat, syčet na psa a může demonstrovat svou ur
aženost i několikadenním odchodem z bytu nebo močením a kálením do psího pelíšku, případně pokud jí dojde, kdo za utrpěné příkoří může, i na strategická místa člověka, kterého považuje za viníka (postele, křesla, hromádky šatstva, sporák u hospodyně, dílna u muže aj.).

Kočce je nutno věnovat denně pozornost a hlazení, aby se necítila odstrčená, případně ji dočasně odsunout do teritoria, kde se pes nevyskytuje.

Převážně však soužití probíhá bez problému, psi kočku respektují jako nadřazenou. Většina koček pozná, že před psem nesmí utíkat a raději se mu postaví čelem a obdaří ho pár výchovnými ťafkami, které psa většinou zastraší a příště si dává pozor. Bezproblémovému soužití se naučí i někteří lovečtí psi, kteří venku cizí kočky loví. Domácím kočkám v rodině však dávají pokoj, protože je počítají do smečky.

Pokud kočku chováme doma, je potřeba věnovat pozornost umístění její toalety. Někteří psi mají totiž potřebu po kočce vyjídat výkaly z kočičího WC, což je nejen nehygienické, ale v případě, že používáme jako stelivo bílý silikagel, který pes pozře, se toto může pro psa stát vyloženě životně nebezpečným.

U kočky, která chodívá ven, bychom měli dbát na očkování nejen proti vzteklině, ale i proti plísním, časté odčervení a preventivní  pravidelné oš
etřování přípravky proti ektoparazitům, aby od cizích koček a hlodavců na psa nepřenesla ušní svrab, blechy, červy a plísně.

Je až s podivem, kolik legrace si někteří psi užívají s kočkami, není ani výjimečné, když pes adoptuje kotě jako štěně, a dokonce jsem slyšela o případu, kdy se irský setr od kočky naučil lézt na stromy a pak pochopil, že třesením větví se dostane k mladým pěnkavkám, o které se s kočkou podělil. Jeho majitelka se dříve domnívala, že si chodí vylepšovat na strom jídelníček ovocem. Pes byl velmi ostražitý a před paničkou tuto zálibu dlouho tajil, což mu usnadňovala i okna, která vedla na druhou stranu domu, takže před tím, než byl spatřen, slyšel cvaknout dveř
e a zavčas přerušil své rejdy, až ho jednou jeho panička pozorovala ze střechy přímo při činu i s kočkou.

Měla jsem jednou to potěšení pozorovat spolupráci mé kočky a psa při vykrádání kuchyňského stolu. Dlouho jsme si lámali hlavu a navzájem se v rodině hádali a obviňovali, kdo zapomíná do kuchyně zavírat dveře, až jsem jednou nešla do práce a viděla tento postup: kočka přišla do pelechu psa a zamňoukala a odcházela k zavřeným kuchyňským dveřím, pes ji po chvíli následoval a otevřel dveře. Kočka vyskočila na stůl a při bezuzdném hodování psovi shazovala zbytky u snídaně, což pochopitelně pes kvitoval pod stolem s nadšením.

Text: Dana Bočková, www.utulky.estranky.cz


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 21.6.2015 19:00:51
Napsáno: 24.10.2007 10:43:00

Forum.

Vložit príspěvěk

15.3.2009

Janulka

Ahoj, chtěla bych poradit. Pořidili jsme si štěňátko kokříka a máme doma jednu už starší kočku. Nevidím v tom sice žádný problém, každý z nich má vlastní pokoj, ale přecejen bych byla radši kdyby se snesli. Myslíte, že stará (řekla bych že i netykavá) kočka si zvykne na našeho nového kamaráda?

10.1.2010

janicka

ahoj já mám psa i kočku někdy se perou a nekdy spolu i spí abych vám dala radu tak tomu nechejte čas a oni se sprátelí

4.3.2010

Zuzana

dobrý den ctěla bych se zeptat.Pořídili jsme si psa asi dvou týdení štěně.Doma byli už dvě starší kočky.Mysleli jsme si že budou spolu vycházet. Bohužel Pejsek je na ně stále agresivnější a kočičky se nám bojí vracet domů??Co mám s tím dělat.

12.1.2011

Renáta

Dobrý den, mám doma 2 kočky jedna je venkovní a druhá je perská. Teď bych si chtěla pořídit pejska- čivavu. Nevíte jak mohou kočičky na pejska reagovat a naopak? Prosím poraťe děkuji

22.4.2011

tereza

Renáto,zrovna čivavy moc s ostatními zvířaty dobře nevycházejí.A to at se psy,nebo s kočkami.Ale jestli ji už od štěněte naučíte agresivitě,určitě budou spolu dobře vycházet.Drží palečky.Tereza a Bonnie

1.7.2011

Radka

Pořídili jsme si štěně, které je zvyklé na kočičku. Máme už doma kocoura, ale ten psa vnímá jako vetřelce, bojí se ho a ze strachu na něj útočí. BOjím se, aby pejskovi něco neudělal, a tak je kočka pro jistotu uvázaná (na relativně dlouhém vodtku) a sedí na svém škrabadle. Když se štěně přiblíží, výhržně syčí, ale štěně to neodradí. Bojím se je pustit k sobě a myslím, že bude lepší dát kočce čas, aby si psa prohlédla. První kontakt vypadal děsivě (není příjemný pohled na útočící kočku). Zvyknou si? A za jak asi dlouho?

31.8.2011

zfs

pOŘÍDILI JSME SI KOTĚ A ONO NA NAŠEHO PSA PRSKÁ A CHÝČÍ A NÁŠ PES SE HO BOJÍ A KVŮLI TOMU KOTĚTI JE NAMNE NAŠTVAÍ A UTÍKA PŘEDEMNOUT PORADTE PROSIM JAK SE MOHOU SPŘÁTELIT

9.10.2011

Boxerka

Dobrý den mám doma dvě boxerky 5 a 1 rok. Stavíme dum a chceme si koupit kočku už jsem jednu měla ale pak umřela myslíte že by se mohli spřátelit hlavně ta velká malá by asi neměla problem i když honí kočky ale ona jen napodobuje mamku dostavíme to asi za rok co myslíte máme soi tu kočku pořídít?

1.11.2011

alena11

Dobrý den,budem se stěhovat do bytu kde žije 3 letej labrador a já si chci vzít sebou 3 letého kocoura.Myslíte,že se snesou a jak postupovat.Děkuji za odpověd

10.11.2011

Terka

Mám 9 let starého kocoura (úplně jako Garfield-tlustý,neustále nenažraný kocour)a k tomu mi teď doma přibylo 3.měsíční štěně křížence (staford+voříšek).Bydlíme v bytě,a proto sem se nejvíc bála že se pes a kočka budou nesnášet.Nechápu proč se říká,že pes a kočka k sobě nepatří.Blbost.Neříkám,že si kocour hned na štěně zvykl,ale nebojí se ho (ostatních psů ano).Štěně by si hrálo,ale kocour ho vždycky odpálkuje.Někdy zasyčí.To je ale všechno.Normálně vedle sebe sedí,a nic.Někdy na sebe číhají,někdy si dělají naschvály (kocour vypije Taffymu vodu,přitom nikdy vodu nepil apod.) Jsem ráda,že se tak snáší :-)

31.12.2011

Jebo

Dobrý den Mám doma 5 lettého bolonského palácového psíka a pořídil sem si briského kocourka kterému bude půl roku,pes s kocourem problém nemá,kocour ale útočí na psa,nevíte někdo jak ho to odnaučit?

17.4.2012

Jitka

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli se pes fenka 5 letá,velmi závislá na paničce spřátelí s kocourkem z útulku, 2 letým vykastrovaným zvyklým prý na psa.Fenka je přátelská a také zvyklá na kocourka,který před 2 měsíci zemřel. Děkuji za odpověď.

26.8.2012

Kristýna

D.Den máme staršího psa křížence,a koupily jsme si kotě a když ho necháme na zemi tak pes ke kotěti přijde a začne si ho packou strkat pod břicho a mačká ho packou k zemi...co máme dělat aby to šlo i bez toho..pište prosím na e-mail 1kyky11@seznam.cz spěchá...

26.10.2012

Lucie

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mam kočičku, je jí něco přes rok, je z útulku. Je společenská, je zvyklá být jedináčkem, ale má ráda lidi, společnost a doma u rodičů si i ráda hrála a proháněla se s našim labradorem. Mě osobně přijde že by kamaráda, ať už psího nebo kočičího uvítala, aby nebyla sama a mohla dělat lumpárny. Přemýšlím nad pořízením pejska, nějakého malého plemene, a zajímal by mě váš názoro, jestli můžete doporučit nějaké "vhodné" plemeno, nebo naopak nevhodné viz čivava. Děkuji

2.11.2012

lenka

Náš pes s kočkou si navzájem dělají naschvály. Jednou pes vylil na kočku vodu podruhé zas kočka psa strčila do jámy a další co mám s nima dělat?

28.12.2012

kates

dobry den mame doma kočku je ji asi přes 3 roky a chceme si pořidit maleho pejska.ale nevime jestli naše kočka toho psa přijme.a potřebujeme poradit jestli mužeme kočku nato připraviv.

7.1.2013

Veronika

Dobrý den mám Dvouletého kocoura Mourka,dostala jsem pod stromeček dárek psa je to kříženec pitbul s bíglem jmenuje se Rex,oba dva se nemají radi neustále se honějí,někdy se koušou oba až do krku.prosím o radu jak mám udělat aby se na sebe zvykly.děkuji za odpověď Naschledanou Veronika Pokorná

15.3.2013

marek

dobrý den mam dotaz ohledně toho jestli je možné skamarádit staršího kocoura se štěnětem pitbulla nebo staforda protože střašně chci jednoho z nich.kocour je takovej línej je docela vypasenej a furt by jen žral a spal bojí se i našeho papouška :D .takže je to možné nebo ne ????

24.5.2013

bara

heský chtěla bych je

26.6.2013

yaba1

Ahoji mám dvě kočky jednoho pejska vyrustaly spolu ted jsem pořídila pejska z utulku moc se nemají rádi s kočkama nevím jak na to moc mě to mrzí poradte prosím JANA

21.7.2013

Tomáš Pytlík

dobrý den mám takový problém budu mít kocoura.ale mám 10ti letého psa který když k nám nějaká kočka příde zakousnejí doslova.myslíte že si pejsek na kocourka zvykne?Nebo co proto mám udělet?

27.10.2013

bárs

dobrý den chtěla jsem se zeptat zda nové koťe může bít s:2psy (malými)papouškem 2 rybičkami želvou děkuji odepište prosím na : barbiondrackova@seznam.cz. děkuji

20.4.2014

Ester

dobrý den máme 5 koček a před rokem jsme si koupily psa mysleli jsmesi že si na sebe zvyknou ale naše kočky se ho pořád bojí co stím máme dělat?

24.4.2014

Zuzka

Dobrý den chtěla bych se též zeptat máme doma už 3 roky nejlepšího koucourka na švětě hrozný mazel. od mala byl s psíkem jezevčíkem a dobrý pár psů u nás pak bylo na chvíly zachráněný pes rhodský ridgeback a ten si ho nevšímal tak se kocour zvědavě přibližoval. pak sme měly kocoura zachráněného to byly bitky :D ale pak se jakš takš snesli. A te´d sme si pořídili štěńátku kříženec pita, nebo staforda s něčím je hodná 6 měsíční holčička cara kocoura si nevšímá jen když někam jde tak ho honí a štěká asi si chce hrát ale můj kocourek není zrovna bojovný takže jí prostě nenapálí chodí po skříních a kuchyňské lince. já vím že se to asi srovná ale mě to hrozně mrzí takhle ho vidět máte někdo nějakou radu prosím....:/

19.6.2014

verča

Ahoj, máme 3 roky starou kočku, která se pohybuje venku i doma. Na soužití se psem zvyklá nebyla. Asi před dvěmi měsíci jsme si pořídili štěně chodského psa. Ze začátku se před ním kočka schovávala a byla pořád ve střehu. Je to ale každým dnem víc a víc v pohodě. Doporučuju koupit 20 dkg šunky :) za ni kočce ani psovi nevadilo se k sobě přiblížit. Nyní je to tak, že kočka má autoritu a pes ji nechává většinou na pokoji. Někdy ji provokuje ke hře - to teda kočka moc nechápe :D

13.8.2014

Magda

Dobrý den, na tomto odkazu najdete úspěšný postup seznámení loveckého psa s koťaty. Třeba bude někomu užitečný. Odkaz

13.8.2014

Magda

Pardon, v předešlém odkazu došlo k chybě. Zde je oprava: Odkaz

7.11.2014

Dominika

Dobrý den, dneska jsme si pořídily novou kočičku,protože jsme o jednu bohužel přišly, ale tadle nová nesnese našeho pejska máme bígla sice pes lovecký ale předtím nebyl mezi ním a kočkou žádný problem. Ale tadle kočko na našeho pejska syčí a ošklivě pejska škrábla,náš býglík se ale tak bojí že se nove kocce vyhyba. Jak dlouho muze trvat nez nova kocicka prijme pejska a jestly vubec ? Dekuji za všechny rady a odpovedi :)

28.4.2015

Ančík

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli by se snesl pes starý 1 rok a kocour (ne kočka) starý asi 2 a půl roku.. Myslíte je to možné ?

21.6.2015

Fat_Shady

Dobrý den, mám menší problém.Máme psa německího ovčáka, kterého vychovával 8 letý kocourek.Byli spolu 9 let.Měli se rádi jak kamarádi.Před 5 týdny koucourek odešel večer ven a už se nevrátil.bylo mu 17 let, tak šel asi umřít.Pesan byl strašně smutný, tak jsem se rozhodla mu opět přinést kamarády.Včera jsem jela pro dva 9 týdenní kocourky, ale první setkání proběhlo strašně.Pes aniž jsme to čekali na ně zaútočil a já nevím proč a teď potřebuji vědět, jak ho ke kocourkům přiblížit.Oba dva měli šok, ale dneska už je to dobré.Nevím čím to je, že se po nich vrhnul, když se svým kámošem to nebyl žádný problém.Prosím poraďte nechci dát pryč ani psa ani kocourky utrhlo by mě to srdce.Děkuji vám moc za odpovědi.

8.8.2015

Matěj

Dobrý den, máme 3 letou kočku a dvouměsíční štěně a kočka se ho bojí. Žere, ale nevíme, jestli se zkamarádí, za jak dlouho se asi zkamarádí?Co můžeme udělat,aby se měli rádi.Děkujeme.

8.8.2015

Matěj

Dobrý den, máme 3 letou kočku a dvouměsíční štěně a kočka se ho bojí. Žere, ale nevíme, jestli se zkamarádí, za jak dlouho se asi zkamarádí?Co můžeme udělat,aby se měli rádi.Děkujeme.

22.8.2015

Simona

Prosím o radu. Přistěhovali jsme se do domu s 6 byty, kde rodina má kocoura, co chodí ven. Máme malou fenku a co jsme se nastěhovali, začaly se po domě objevovat louže a hromádky. Nejprve několikrát na rohožce majitelů kocoura, potom co ji odstranili, tak na rohožkách a přede dveřmi jiných bytů, jen ne u nás. Naše fenka to nemůže dělat, chodíme s ní ven a nikde není sama v domě, navíc je čistotná a čůrá daleko od domu. Přesto na nás sousedé jsou naštvaní a že to dělá náš pes. Co s tím ?

31.8.2015

jirka

Dobry den mame kcoura 16 let. Chci si pořidit štěně jezefčika .Myslite že ho kocour přijme

14.1.2016

Sabina

Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám na zahradě dvě kočky. Jednomu je přes dva roky a druhému přes tři a chci si pořídit psa (plemeno HOVAWART) a bojím se,že by mi moje kočky mohly utéct a už se nikdy nevrátit. prosím poradte já bych vážně ocenila komentáře od těch co mají rasu HOVAWART aby mi řekli jestli jsou vhodní pro jěště nějaké zvířátka. Myslíte, že ho kočky příjou?

14.1.2016

zdenii

Dobry vecer chtela jsem se zeptat mame doma 11 mesicni dlouhosrstou civavu koupily jsme ji z chovne stanice a vcera jsme si poridili staforda krizeneho s pitbullem je mu 8 tydnu a nase civavka ho od nas odstrkava a ted se bojime je nechat i chvilinku samotny a nejvetsi strach mame z toho ze ho civava neprijme mohli by jste nam poradit co mame delat aby se shodli dekujeme za rady

31.1.2016

Rituš

Dobrý den, máme doma 2 kočky, 2 kocoury a dva malé psy. Pořídili jsem si k nim cca 1/2 - 1 1/2 roční fenečku z útulku. Dnes je tu poprvé ale už stihla prohnat všechny naše kočky, s pejskama je zadobře. Prvně kočky ignorovala ale jakmile začaly syčet a utíkat, začala je honit. Náš kocour před ní utekl na BOILER-vůbec nechápeme jak se tam dostal. Další kočka syčí na skříni o zbylých dvou ani nemluvím. Fenka je moc hodná a když se jí chce celkem i poslušná... I když jí říkáme FUJ a už jsem byla nucena ji několikrát plesknout. Stejně je prohání. Prosím o radu !! Předem děkuji za odpověď.

1.5.2016

Marek Hőnig

Dobrý den,máme roční Border kolii která nesnáší kočky.Sousedi si pořídili kočku a tak to začalo.Když vidí jakoukoliv kočku začne běhat,štěkat,knučet a trhat plot.Snaží se k ní dostat.Koupili jsme protištěkací obojek.Sice se to trošku zlepšilo ale když mu sundáme obojek a v okolí je nějaka kočka začne to celé odznovu.Prosím o radu .

11.2.2017

Simona

Dobrý den,máme doma lovecké plemeno Jack russela,je vcelku agresivní jak na psy,tak venku kočky rád honí.Zajímalo by mě jestli je možné že si na sebe zvyknou a popřípadě za jak dlouho?

7.4.2017

Jarmila

Máme fenku labradora a před cca 5ti lety jsme si přinesli z procházky kotě. Fenka se o kotě od prvního dne starala a moc dobře spolu vycházely. Najednou začala být kočka na fenku agresivní. To velké trdlo se jí bojí a třese se jako ratlík. Necháme kočičku vykastrovat, a uvidíme, zda to pomůže.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz