Továrny na štěňata


Občas můžete narazit na chovná zařízení, ve kterých žijí psi v nevyhovujících podmínkách a na dodržování zásad dobrého chovu se nedbá. Cílem jsou ve většině případů jen peníze. Mezi pejskaři se takovýmto lidem říká množitelé a jejich chov je „továrnou na štěňata“.

 

Problém podobných zařízení spočívá v tom, že ve snaze o co největší zisk zde mohou zvířata trpět. Ať už je to nedostatkem potravy, vody, životního prostoru, zdravotní péče nebo „jen“  absencí lásky a pozornosti. Štěňata se zde rodí bez ohledu na zdravotní stav či původ rodičů. Feny bývají kryty při každém hárání, což vede k menším vrhům.

 

Jak poznáte množitele?

 • Množitel vás nechce pustit na místo, kde psy drží, abyste si štěně sami vybrali a podívali se na jeho rodiče.
 • Je ochoten vám štěně poslat, přivézt, aniž by vás předtím viděl nebo o vás cokoliv věděl. Doveze vám psa téměř kamkoliv.
 • Nepožaduje podepsání smlouvy nebo nenabídne, že si vezme psa zpět, pokud něco nebude v pořádku.
 • Nedotazuje se na vaše zkušenosti a podmínky nebo na vás nežádá reference.
 • Není schopen zodpovědět vaše dotazy související s plemenem a s rodiči psa, kterého kupujete. Většinou odpovídá velmi stručně a neurčitě.
 • Množitelé vlastní buď velmi mnoho plemen, nebo velmi mnoho psů jednoho plemene, zásadně se však jedná o plemena moderní (čivava, jorkšírský teriér…).
 • Narozdíl od chovatelů je jeho cílem namnožit co největší množství psů bez ohledu na zdraví, povahu nebo exteriér.
 • Množitel má psy pouze jako výnosný byznys. Chov nikdy nehlídá poradce chovu, nikdo ho nekontroluje.
 • Fenky jsou nakrývány při každém hárání.
 • Štěňata jsou kvůli nedostatečné socializaci často bojácná.
 • Množitelé nabízejí štěně v nízkém věku (klidně i čtyřtýdenní)
 • Štěňata nebývají pod veterinárním dohledem, často nejsou ani odčervená očkovaná.
 • Pokud budete chtít z koupě vycouvat, pravděpodobně vám nabídne snížení ceny.

 

Zdroje informací: Úžasní psi, fakta a zajímavosti, O´Meara Ryan, Metafora

Jeden příběh ze Slovenska

Když si jorkšírku Viki a maltézáčku Medie přinesl jejich majitel domů, pejsci netušili, že jejich úkolem nebude dělat majiteli radost, ale že se stanou nástrojem cynického obohacování svého pána. Jejich život byl peklem, jež zažívají i další čistokrevní psi, kteří žijí jen pro to, aby se rozmnožovali…

Viki a Medie žily zavřené v malých králíkárnách venku za každého počasí. Jejich jediným úkolem bylo rodit další a další štěňata, která končila už jako pětitýdenní ve velkém transportu vývozce nebo u někoho, kdo z nezájmu nebo neznalosti podpořil tento hrozný psí byznys. Fenky neměly žádnou veterinární péči a byly plné vnitřních i vnějších parazitů. Neléčený zánět v očích měly tak dlouho, že obě přišly o zrak. Když už nebyly schopné produkovat štěňata, přišel čas na jejich konec. Majitel ovšem nechtěl ani zaplatit za veterináře, takže se šel domluvit se sousedem z vesnice, že zvířata usmrtí ránou do hlavy. Jenže rozhovor vyslechla sousedka a zalarmovala ochránce zvířat. Ti našli schoulená zvířata zavřená v rohu kůlny. Medie už ani nechodila, jen těžce dýchala. „Napriek tomuto žalostnému stavu sa nám ich podarilo zachrániť, okamžite bola nasadená liečba, špeciálne kúpele na zahojenie mokvajúcej kože, liečenie očiek v ktorých bolo vidno toľko utrpenia,  až človeku bolo do plaču,“ vzpomíná na záchranu těchto dvou psíků žena, která jim pomohla přežít.

Viki a Medie měly nakonec štěstí. Dostaly šanci zažít ještě něco lepšího, než je klec. Bohužel, mnoho psů žije podobně a pomoci se jim nikdy nedostane. Končí na silnicích, udušení v igelitových taškách, hození do potoka nebo utýraní k smrti. Bohužel, dokud budou na Slovensku fungovat výkupy štěňat a dokud budou lidé kupovat štěňata bez průkazu původu (a to se netýká jen Slovenska i v ČR je mnoho množitelů), bude i nadále existovat kruté a cynické zneužívání živých tvorů s cílem vydělat peníze.

Zdroj: www.slysim-psi-plac.profi.cz

Foto: archiv Profi.cz

 

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 13.3.2011 16:50:48
Napsáno: 13.3.2011 16:48:02

Forum.

Vložit príspěvěk

14.3.2011

Dita

Jsem si naprosto jistá, že to, jak se majitel chová ke svému psu, není otázkou průkazu původu, ale otázkou charakteru daného jedince. Množitelé jsou i mezi papírovými chovy, ale o tom zde příliš zmínky není...přijde mi to zase jen jako propaganda PP a pomoc chovatelským stanicím s prodejem jejich mnohdy předražených papíráčků, kteří ale co do zdraví na tom mohou být dost podobně, jako bezpapíráčci.

15.3.2011

Viky

Dito, v článku není o průkazu původu (PP) ani zmínka, proto by mě zajímalo proč to označujete za propagandu PP??? Je tam popsáno, od jakého člověka si raději štěně nekupovat a o tom, jestli je to pes s PP nebo bez PP, tam není ani zmínka. Proto jaksi nechápu útočnou povahu vašeho příspěvku... Máte nějakou osobní averzi vůči psům s PP či potažmo chovatelům psů s PP?

15.3.2011

janša

Dito, souhlasím, že to, jak se majitel chová ke svému psovi není otázkou průkazu původu. Ovšem názor, že je to "propaganda PP a pomoc chovatelským stanicím s prodejem jejich mnohdy předražených papíráčků, kteří ale co do zdraví na tom mohou být dost podobně, jako bezpapíráčci" mi přijde směšný. Nejste náhodou trochu paranoidní??? :-)

1.4.2011

Lenka

Já myslím, že takovej malej voříšek může být kolikrát zdrvější a odolnější, než pes s PP, ale to jen mimochodem, nevšimla jsem si, že o tohle by v článku šlo. Množitelé jsou hrozná sorta, nejen u psů, ale i u koček.

1.4.2011

Jana

je jedno jestli pes s pp nebo bez nebo jen kříženec nejhorší je prostě člověk sám a pokud se nezmění zakony na ochranu zvířat tak to bude stále velký problém protože je plno lidí co zbytečně připustí i fenku křížence a nezáleží mu na tom kde skončí její štěnata.Ja mám fenku kastrovanou a jsem ráda ,protože mi odpadlo spoustu starostí.Anejhorší jsou i modní treny ty dokáží i určovat ceny štěňat a na to právě ti množitelé spoléhají.

5.8.2011

Tereza

Nepsala jsem to já,ale prosím všichni podívejte se: Odkaz to abyste nenaletěli na množitele,je to pro dobro vašeho pejska

5.3.2015

anonym

Je úplně strašné co se děje a jakých podmínkách pejsci bojujou... strašné

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz