Velká zahrada nestačí


Určitě už jste slyšeli tvrzení, že když má pes k dispozici velkou zahradu, nepotřebuje chodit na procházky. Je to skutečně pravda?

 

Ne! Jedná se o pověru, která je bohužel velmi rozšířená (obzvlášť na venkově). Pravda je taková, že procházky vyžaduje každý pes, stejně tak možnost poznávat neznámý terén. Potřebuje šanci, aby mohl čenichat různé pachy a značky od jiných psů, protože tato činnost pro něj představuje důležitý druh komunikace. Pes, který žije celý svůj život pouze na zahradě (i když je velká a má možnost neomezeného pohybu), je naprosto sociálně a komunikačně odříznutý. Dokonce i když má rodina dva psy, není vhodné, aby byli stále zavřeni jen na jednom pozemku. Psi se také pohybují méně, když jsou omezeni místem, které už dokonale znají. Na procházkách pak kromě sociálního kontaktu s ostatními psy dostávají nové duševní podněty. Také rovnoměrný pohyb podporuje jejich tělesnou kondici a potažmo i zdraví. Platí pravidlo, že pes by měl každý den dostat alespoň jednu (lépe dvě) hodin možnost opustit spolu s páníčkem zahradu a zažít něco nového.

 

Zdroj: Niewöhner Imke, Psi, kteří štěkají, nekoušou?, Grada, 2005, www.grada.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 24.2.2014 21:41:40

Forum.

24.2.2014

bostonek

Pekný článok :-)

1.3.2014

Lucka

Dobrý den, naprosto souhlasím! a máte pravdu bohužel na vesnicích tomu opravdu není, já sama sem měla možnost strávit týden na vesnici (mám tam babičku) a hodně psů se nedostalo za celý týden ani jednou ven. Je to velká škoda ža tolik psů musí trpět jen kvůli lidem kteří si je pořídí jen na hlídání. Pravda je že hodně lidí své psy miluje ale myslí si že když mají velkou zahradu tak je pes spokojený... paní co bydlí vedle babičky tak má křížence střední velikosti a když sním jednou týdně jde ven tak má problem ho dostat na vodíko neustále skáče potom ji neustále táhne až se dusí, paní ho nedokáže zvládnout a bohužel těch to psů je hodně nemluvě o útulcích... samozdřejmě je to i ve městě.

13.3.2014

Lucie

Svatá pravda. Máme v bytě (zatím štěně) zlatého retrívra a neustále slýchám, jaký je ten pes v bytě chudák. Nešťastný rozhodně nevypadá, naopak, je rád se mnou, přítelem a ostatními zvířaty a užívá si společnost. Každý den chodíme na procházku k nějaké z řek v ČB nebo podél stoky a ještě si občas říkám, jestli ho moc nepřetěžuji. Psy, které potkáváme jsou převážně domácí mazlové. Psa ze zahrady potkáme málokdy a často ještě s problémovou povahou... Jak by ne, když vyrůstají sami a nemají možnost se správně socializovat.

21.3.2014

Simova

Každý pes musí běhat, očuchávat, hrát si mimo zahradu,byt..je jedno jestli máte dogu v bytě nebo na zahradě, ten pes chce být s vámi,ale musí se mu dopřávat procházek, o tom žádná..máme zahradu a plánujeme štědno zlaťáčka, rozhodně ale nebude venku celé dny sama a jen tam. Budeme jí brát všude sebou . Ale lidi jsou svině (omlouvá se za to slovo,ale je to tak)koupí si psa, a pak je už nebaví nebo nedomysleli případné dopady. Je mi těch pejsků moc líto.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz