Vidí psi barevně?


Mnoho let se soudilo, že většina savců s výjimkou primátů vůbec nedisponuje barevným viděním. Dodnes tomu mnoho chovatelů psů věří, pravda je ale někde jinde.

Psi totiž vidí barevně, ale jen v omezené míře, asi jako barvoslepý člověk. Lidé dokážou rozlišit všechny barvy spektra, protože lidské oko je vybaveno třemi druhy barevných receptorů, z nichž každý je citlivý na světlo o jiné vlnové délce. Odpovídají barvám žluté, zelené a modré. Když dopadá světlo na sítnici, signál je vede ze všech tří skupin barevných receptorů – čípků – do mozku, kde je dále zpracováván, dokud není přesně stanovena vlnová délka jednotlivých odstínů. V případě, že některý paprsek dráždí současně čípky pro zelenou a modrou, pak je výsledný vjem modrozelená. Různé kombinace žluté a zelené jsou podle kvantitativního poměru v mozku rozlišeny na červenou, oranžovou, žlutou nebo zelenou.

Psi však mají v sítnici pouze dva druhy čípků, které jsou citlivé na vlnovou délku odpovídající žlutozelené a fialové. Pes vnímá kombinaci červená – oranžová – žlutá – zelená jako jednu barvu a kombinaci modrá – fialová jako druhou barvu a obojí dokáže odlišit od černobílého obrazu, ale jednotlivé barvy uvnitř těchto skupin nerozlišuje. Nerozezná červenou od žluté a zelené, stejně tak fialovou od modré. Jednoduše řečeno, pes vidí svět dvoubarevně, na rozdíl od lidí, kteří umí rozlišit stovky barevných odstínů.

Spousta hraček, které pro psy kupujeme, nemá tu správnou barvu. Jasně červenooranžová hračka za zelné trávě nám připadá nápadná, ale pro psy je těžko rozeznatelná od okolí. Fialová na zelené podkladu by byla vhodnější. Pokud chcete vycvičit psa k hledání předmětů podle barev, bude to pro něj nesplnitelný úkol, jestliže ty barvy budou třeba červená a žlutá nebo oranžová a zelená.

 

Evoluční tlaky

A proč se vlkům (potažmo psům) nevyvinulo barevné vidění jako člověku? Vlci a jejich předchůdci potřebovali především spolehlivé noční vidění. Čípky, které zprostředkovávají vnímání barev, jsou v šeru málo citlivé. Druhá skupina receptorů – tzv. tyčinky, které jsou na světlo mnohem citlivější, nerozlišují barvy. Proto se prvním savcům vyvíjeli spíše tyčinky, než čípky, bylo to jednoduše výhodnější pro přežití. Trojbarevné rozlišení, které je podmíněné specializací čípků v sítnici, se u primátů vyvinulo až mnohem později jako adaptace na jejich zvláštní postavení v přírodě. Vzhledem k tomu, že vlci jsou převážně noční tvorové, přináší jim převaha tyčinek v sítnici z hlediska přežití větší výhodu, než by jim přineslo barevné vidění v celém rozsahu spektra. Psí i vlčí oko dokáže zase rozlišit víc tónů šedé než oko lidské. Dvoubarevné vidění přispívá k odhalení ochranného zbarvení kořisti, což by při výhradně černobílém vidění bylo obtížnější. Stručně shrnuto: Vlci (a také psi) postrádají barevné vidění hlavně proto, že je k tomu, aby byli plnohodnotnými vlky (predátory obstarávajícími si kořist), nepotřebují.

 

Zdroj: Stehen Budiansky: Pravda o psech, vydal Columbus v r. 2002

Foto: Michaela Obořilová


Vanda Ročková
Aktualizováno: 26.9.2010 16:30:30
Napsáno: 26.9.2010 16:29:15

Forum.

Vložit príspěvěk

31.1.2013

romana

Já teda nevím. Máme dva psy(5,5 a 6,5 roků), červenou Alteu (půl roku). Když jsme venku a manžel není doma a na parkovišti či poblíž našeho domu stojí jakékoliv červené auto, běží okamžitě k němu, pak kňučí, protože předpokládali, že jdou přivítat páníčka. Zelených či žlutých aut si absolutně nevšímají. Když se vracíme z procházky a manžel mezitím přijede domů, opět běží k červenému autu, pak už jej samozřejmě cítí a letí domů jako splašení osli. Na barvu auta nemůžou být zvyklí od mala, před červenou jsme měli černou a bylo to totéž. Já mám stříbrnou Felicii a pokud je doma manžel a já pryč, běží venku ke každému stříbrnému autu. Takže si myslím, že barevné vidění psa bude tomu našemu hodně podobné.

6.6.2013

goldstein

koukam ze na interneru je to jeden vedec vedle druhyho ... uz se nedivim ze pan profesor Grygar je pri cerpani informaci z netu tak opatrny

8.12.2013

Jirka

Myslím, že u člověka se nejedná o receptory žlutá, zelená, modrá, ale tzv.RGB(red,green,blue) neboli červená, zelená, modrá, protože pouze z těchto barev lze vytvořit celé spektrum a tím i všechny barvy.U domácích tiskáren je zelená nahrazena žlutou, čož je ovšem podobné, protože tyto barvy jsou ve spektru vedle sebe.

2.1.2014

Tom

V tiskárnách je využit model CMYK, ne "YGB", jak jste napsal.

16.5.2015

Kubrtson

Jirka napsal RGB, ale pokud z jeho textu vyplývá podobná zkratka, pak RYB. A ne každá tiskárna je založena na technologii CMYK. ;) Naše oči jedou v RGB, v článku pak je to kýžené a špatné YGB :D

28.4.2016

Majda

D D. chtěla bych se zeptat...mám fenku,která tráví většinu času sledování televize,bohužel se tak děje z bezprostřední blízkosti.Nelze jí od ní odtrhnout. Obávám se však o její zrak.,někdy se mi zdá jako by malinko šilhala. Je možné žejí kazí sledování televize oči? bohužel, sledování tv miluje a když tv nezapnu,sedí před vypnutou obrazovkou a vyčkává kdy jí zapnu...Prosím o radu. Předem děkuji. Majda

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz