Zodpovědné venčení


Aby si procházku užil pes i jeho majitel, měli by oba dodržovat určitá pravidla. Jenže, znáte to, psům jsou nějaké předpisy dost ukradené. Takže je to zase jenom na nás, majitelích...

Základním pravidlem pro bezpečné venčení je držet psa na vodítku, pokud se nemůžete spolehnout na jeho poslušnost. Vyhlášky vydané městskými zastupitelstvy většinou striktně nařizují majitelům psů, aby měli při venčení psa na vodítku. Jsou sice také místa, kde to vyhláška nezakazuje, ale ve městech je jich poměrně málo.

 V České republice má skoro každá obec zvláštní vyhlášku, která se věnuje pohybu psů. Některé obce přesně vymezují místa, kde je povolen jejich volný pohyb. Je dobré vědět, jaká pravidla platí v místě Vašeho bydliště. Pokud takové informace nejsou dostupné např. na internetu, můžete se informovat přímo na Vašem úřadě nebo služebně městské policie.

 Nicméně zde je několik základních pravidel, která doporučujeme na společné procházce dodržovat:

  • Po celou dobu musí mít držitel svého psa pod přímým dohledem. Z toho důvodu není dobré venčit více než tři psy najednou.
  • Pokud budete trávit na procházce delší čas, zajistěte svému psovi vodu.
  • Ve volné přírodě dbejte zejména na to, aby Váš pes nepřišel do kontaktu s hospodářskými zvířaty. Dejte pozor, aby nerušil ptáky hnízdící na zemi - vejce nebo mláďata by mohla uhynout.
  • Psí exkrementy v parcích a na ulicích uklízejte pečlivě a bezprostředně, jinak mohou způsobit infekci jiným zvířatům (a potíže chodcům).
  • Všímejte si značení a cedulí, zda nevstupujete na soukromý pozemek nebo do zóny, kde by měli být psi na vodítku.
  • Na místech, kde je zvýšená frekvence jiných psů, nevenčete svého psa, pokud hárá.
  • Na místech, kde je zvýšená frekvence jiných psů, nevenčete štěně, pokud není naočkováno proti všem v zákoně uvedeným chorobám.
  • Pokud bude v psím parku umístěno zařízení na agility, prosíme neničte je, je zde pro psy.
  • Děti mladší 12ti let by neměly být opatrovníky psa v psím parku (majitelem psa může být osoba starší 15ti let - §1 odst. 5 mezinárodní smlouvy č. 19/ 2000 Sb., mez. smluv o Ochraně zvířat v zájmovém chovu).

Inu, péče o psa je doslova prošpikovaná paragrafy, které kladou na majitele poměrně značné nároky. Odpovědnost za chování psa vzniká i v situacích, kdy bychom to ani nečekali. Nejvyšší soud České republiky třeba opakovaně rozhodl, že člověk, jehož pes vběhne na silnici a způsobí dopravní kolizi, může být v případě zdravotních následků účastníků nehody souzen za ublížení na zdraví. Nejvyšší soud tak znovu upozornil na zodpovědnost chovatelů za zranění či úmrtí zapříčiněná jejich špatně zabezpečenými nebo volně pobíhajícími zvířaty.


I ve Velké Británii, kde rovněž běží projekt 21 nej procházek (21 top dog walks), jsou pravidla pro pohyb psů velmi přísná. Lidé musí respektovat tzv. Countryside Code, zákon, který jim ukládá, že musí mít psa pod kontrolou tak, aby nerušil či neohrožoval hospodářská zvířata a divokou přírodu. Na většině veřejně přístupných míst musí být psi na vodítku v období mezi 1. březnem a 31. červencem a poblíž farem dokonce celý rok. Zákon dokonce dovoluje farmářům zneškodnit psa, který ohrožuje jejich zvířata.

 

Text: www.21nejprochazek.cz

Foto: Zdeněk Katina

 

 


zuzana smejkalova
Napsáno: 18.1.2008 09:01:27

Forum.

Vložit príspěvěk

7.2.2008

ABCDE

Bylo by fajn,kdyby se lidé vyhláškami řídili.Je možné,že občas někomu pejsek uteče(i nám se to stalo),ale nechat psa běhat volně a ještě k tomu problémové zvíře je riskantní.

8.2.2008

Monika

Mě nejvíce štvou pejskaři, kteří po svých psech neuklízí exkrementy. To je k vzteku. Já bych si nědovolila nechat na trávníku, kde běhají děti nebo třeba uprostřed chodníku po svém psovi hovínko.

8.2.2008

Alča

Bydlím na vesnici a potulujících se psů je tady opravdu hodně. Jednou se nám jeden dostal přes ,,bezpečné" oplocení dokoce i do kotce k mé háravé feně, naštěstí z toho nic nebylo a odteď si ji pečlivě hlídam... jinak to nejde :(

10.2.2008

Denisa

Mě rozčilují pejskaři, kteří si myslí,že když ten jejich pejsek je hodnej tak proč by nemohl běžet k jinému. Svýho hafana mám jen na vodítku, ale je hasky a je smečkový a jako takový chce každému psovi dokázat nadřazenost.. já si ho kvůli těm hlupákům kolikrát div né uškrtím na vodítku.. A proto bych chtěla vzkázat tomuto druhu venčitelů, uvažujte než svého psa pustíte k jinému...

11.2.2008

Stanley

Tak s Denisou musím naprosto souhlasit. Už nejednou se mě taky stalo, že přiběhl cizí pes a majitel jen přihlížel a pak se na mě ještě oboří co to mám za psa. Takový majitele bych fakt... Pak jsou taky takoví co si psy pouští na volno a přitom je vůbec nemají pod kontrolou, volají na něho, pískají a pes si dělá co chce. Kdyby měli aspoň košík, ale takhle musím škrtit svýho psa a ještě odhánět toho cizího.

11.2.2008

llor

Připojuji se k názoru na sběr,. resp. nesběr psích exkramentů. Hlavně majitelé malých plemen si myslí, že pozůstatky po jejich psech nejsou vidět. Ale jsou! Na takovém chodníku do něj šlápnete spíš než do velkého a smrdí stejně. Takže sbíráme! VŠICHNI!

6.1.2009

Dioda

S tím co souhlasím, je chování kolemjdoucích ZA KTERÉ BYCH JE STŘÍLEL... Určitě se s tím setká každý kdo vede psa zažil dva extrémy: 1.Většinou starší lidé(starobní důchodci)sami nebo v doprovodu vnoučat-"jé to je krásnej pejsek" "ťuťuťu ňuňuňu" a valí se pejska pohladit !POTOM SE DIVÍ! NEBO JSOU AGRESIVNÍ, ŽE PEJSEK VRČÍ NEBO ŠTĚKÁ POPŘ. JE BÁZLIVEJ 2.při procházce vás uvidí kdosi kdo je vzdálen více než 10metrů o vás a začne na vás verbálně útočit kvůli psíkovi který jde s vámi-např."Ať si toho HROZNÝHO ČOKLA DRŽÍTE A HLÍDÁTE, ŽE JE POKOUŠE A UŠPINÍ A KDESI COSI" přesto, že máte psíka na vodítku je u nohy a evidentně nejeví zájem o danou osobu. Tolik odemne o psech a lidech.

2.2.2009

Standa

Máte pravdu všichni. k tomu už není, co dodávat.

7.3.2009

Madla

Můj pes,i dyž je mu 1 rok a půl pořád nechce poslouchat.Bydlím v brně ale je zde spoustu přírody kolem.Jakmile na něj zavoláme ,,ke mně!''nejdříve se rozhlídne a když vidí že nikde nic zajímavého není poslechne ale jakmile uvidí jiného pejska valí za ním.To víte že mu nařežu ale on si z toho nic nedělá.Mame kokra a jemu těch pár lepanců na zadek stojí za ty tři minuty očuchávání.proto s ním chodím tam kdy jsou na tom pejskaři podobně jako já.Co mě ale dokáže rozčílit je baba ať už stará nebo mladá,která má malýho psa a můj pes samozřejmě letí za ním a baba psa vezme do náruče a jde pryč protože přece můj hnusnej smradlavej pec nebude čuchat k jejímu malýmu krásnýmu a čistýmu miláčkovy!!!!pak se diví že můj pes na tu babu skáče a vona mě začne nadávat.to mě dokáže pokazit náladu!:-(

25.3.2009

Javi

pro Akinu. Nechapu tvuj nazor. Ja se taky pripojuju k nesouhlasu, ze kdyz je Kace 12, tak nwm proc by ho nemohla vencit? Jestli je pes vychovany, ma ho pod kontrolou, ma voditko, a ona je dostatecne inteligentni, tak nevidim problem. Ciao

8.6.2009

Axina

pro Madla, s sebou na procházky ber stopovací vodítko, nebo dlouho šňuru a schválně ho puštěj, tak aby běžel za psama, pak stačí jen zavolat a škubnout, zavolat a škubnout. Ale dbej na to, aby byl nejdříve povel a pak silný škub. Jak příjde tak hned odměna, velká pochvala, klidně ze sebe dělej šaška, hlavně ať ten psík ví, že to bylo správně. Tohle opakuj na každé procházce a uvidíš že se to zlepší. Z těch lidí co zvedají malé psi si nic nedělej, často slyším, honem jinak tě ta bestie sežere, přitom můj pes jde úplně jinam a nemá zájem o psy. Jinak ještě tak ve zkratce, když je pes zvladatelný, může ho venčit kdokoliv, k nám na cvičák chodí s Bernským salašnickým desetiletý kluk a ten pes šlape jak hodinky, takže proč ne, ale zdůrazňuji, jen když opravdu poslouchá. A o těch psích výkalech... hovno jako hovno, všechny jsou nechutné na podrážce nebo na kalhotech dětí. Sbírá se i po fretce! Mějte se pěkně, psům a psovodům zdar

28.6.2009

Maribeta

Má labradorka Ladynka se sama venčí na zahradě, je to výhoda ale taky se to sbírá na lopatku. Ve městě je mně těch pejsků líto, čekají na pánička svého, až se s ním vydá do terénu.Ta naše fenka je tínto samostatnější a nechtěla vodítko tak se poslušnost jezdí učit jednou týdně do školy pro neposlušné. Snad to za 10 x bude poslouchat jak by měla. Máme metodu-pamlsek za úkon.Kdo poradí, máli lepší zkušenost je to chytrý pes,více hlav více ví. Přeji všem ať mají hodně radosti ze svých miláčků a cení si jejich přítulnosti ke svým páničkům. Je to opravdový přítel-bez komentáře.Zdravím a stále štěstí.

1.7.2009

Eva pejskařka milující psi

já mam psa a uklízim po něm hovínka ale nesnášim lidi kteří to neuklidí

8.7.2009

barus

názor, že po malým psovi 2 metry od chodníku v trávě nemusím uklízet mi přijde trochu zcestný.Asi nikdo, zejména děti nevstoupí na trávu a chodí jen po chodníkách, že!

9.7.2009

Katka

Ahoj.Měla by jsem menší dotaz.Mám 6 měsíční štěně bernského salašnického psa.Pejsek se bojí lidí.K nám co s ním žijeme má velkou důvěru a žádný strach neprojevu.avšak ,ksdyž s ním chodíme na procházky a potkáváme lidi ,kteří by jsi ho rádi pohladili,pejsek se nikdy nenechá a většinou se snaží utéci.Prosím o radu co ,by jsem měla udělat ,aby se pejsek přestál bát cizích lidí?Děkuji za odpověd!

2.8.2009

Eva

Já chodím s Maxem(Fr. Buldoček) taky všude na volno, ale poslouchá mě dobře dobře. Když máme potkat jinýho psa tak si hozavolám k noza nebo řpipnu a je. Jinak hovínka po něm samozřejmě uklízím.

24.12.2009

gabule7

Ahoj! Můj 3 měsíční psík se vůbec netěší na vycházky, venku sice potřebu vykoná, ale jen u verandy a pak rychle zaleze domů, před dům do ulice nechce už vůbec. Zkoušela jsem s sebou vzít hračky a pamlsky, ale na nic nereaguje... Prosím o radu sem nebo na email (gabrielatomaskova1@seznam.cz). Předem děkuji za každou pomoc.

23.9.2010

Pepa

Mame 3letou fenku jezevčík . Vnoci vždy udělá louží na koberec i když je v pozdních hodinách vyvenčená. Před ní jsme měli psa 13 let

10.3.2011

Ada P.

Ahoj mam psa krizeneho ovcaka.Vzala sem si ho z utulku.Jsou mu 2 roky.Pri prochazce moc taha a ja ho nemuzu skoro utahnout co mam delat?aby netahal???????

12.4.2011

Karolína

Pro Ada P. zkus Halti ohlávky original (cena asi 280kč na baron.cz ) nebo vždy když jde pes do tahu méírně šubni k sobě a pak se zastav a počkej až se uklidní, to musíš pořád trénovat aby si pes uvědomil co po něm chceš. Hlavně žádné násilí, řev a agresi, pěkně v klidu a s velkou dávkou trpělivosti, nepůjde to hned :) Mám doma taky takové dva tahače, ale vím že se to dá zvládnout :)

12.4.2011

Karolína

říkáš že ho máš z útulku, je dost možné, že vodítko vůbec nezná, připni mu ho a nech ho za sebou je tak tahat at si na něj zvykne a pak zkoušej výše zmíněné rady :)

1.1.2012

Lucka

jak už tady bylo psáno: nejdůležitější je aby se lidé řídily danýými pravidly.to co jsem se dočetla v tomto článku sice říká co máme dělat abychom chránili svého psa, ale není tu moc toho jak se vyvarovat toho, že náš pes někomu ublíží. já mám například skušenost s tím, že když jsem šla venčit svého psa (kříženec kokršpaněla a pudla) začal se s ním prát vlčák. Já jak jsem se snažila Blacka (mého pejska) ochránit, tak jsem ho zvedla a držela v náručí. Ten vlčák mi potom ale dokrve podrásal ruku. No tím chci jenom říct, že i když je váš pes "bezproblémový" rakdši ho nenechávejte bez dozoru, protože každý pes-i ten jeposlušnější-je alespoň terochu nevyzpytatelný... Přeji krásný den

23.7.2017

Iveta

Zdravím,bydlím na Žižkově,a tady venčit psa tak to mít asi u sebe nakou zbraň pac tady co chodí za dementy kteři mají psi bez Vodítka tak to bych fakt střílela,hlavně že ty píče mají všude značky zákaz psů bez vodítka a ty dementi asi neumí číst!! Litá tady jeden pes za druhým otravuji až napadají toho mého. Mám sice bojové plemeno ale i tak mě vadí že majitel psa jen blbě čumí jak kokot a psa nechá, tak nevím jestli dát dělo tomu psovi nebo spíš tomu dementovi majtely psa kteréj neumí ani si ho zavolat srač. Co s tím?? Dá se to vůbec řešit?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz